Aarhus Universitetsforlag
Cover

Tråde af tid

Frederiksborgs gobeliner

En del af fagområderne og


Forudbestil : 299,95 kr.

Tak for din interesse i Tråde af tid: Frederiksborgs gobeliner. Bogen udkommer 26. marts 2026. Hvis du udfylder denne formular, giver vi dig besked, når bogen kan leveres.

Tak for din forudbestilling. Du hører fra os når Tråde af tid: Frederiksborgs gobeliner er klar til bestilling 26. marts 2026.


236 sider
Hardback
ISBN 978 87 7597 955 4

Af
, og


Del:

Mere om bogen

Om bogen

Tråde af tid. Frederiksborgs gobeliner er historien om en enestående kunstnerisk og håndværksmæssig bedrift: genskabelsen af Christian 4.s gobeliner, der gik tabt under slotsbranden i 1859. Det monumentale projekt begyndte i 1898, og over de næste 30 år skabte omtrent 50 kvindelige – ofte kunstuddannede – vævere nye gobeliner til Frederiksborgs Riddersal i samarbejde med den navnkundige gobelinproducent La Manufacture des Gobelins i Paris.

Bogen undersøger forbindelserne mellem kunsthåndværk og kvindehistorie og fortæller samtidig om gobelinvævningens renæssance i Danmark. De storslåede gobeliner vises for første gang sammen med forarbejder og i detaljer og ledsages af biografier over væverne bag værkerne. Tråde af tid er dermed både et stykke hidtil ufortalt danmarkshistorie og et væsentligt bidrag til den voksende forskning i kvindelige entreprenører og kunstnere, tekstilkunst og håndværkets kulturelle betydning.

Tilføjet til kurven

Gå til kassen