Aarhus Universitetsforlag
Cover

Dyrenes byhistorie i Holstebro

En del af fagområderne og


{{variant.title}} : {{variant.variants[0].price}} {{variant.price}}
{{variant.title}} {{item.title}} {{item.price}}

320 sider
Hardback
ISBN 978 87 7597 464 1

Redigeret af


Del:

Mere om bogen

Om bogen

Mange dyr har i tidens løb valgt at slå sig ned i Holstebro. I de 750 år, købstaden har eksisteret ved det gode vadested over Storåen i Vestjylland, har vilde dyr, husdyr og kæledyr præget dens historie. De har fyldt byen med deres lugte og lyde, daglige rutiner, nysgerrighed og trangen til at lege med eller æde hinanden. 

Byhistorie bliver som regel fortalt, som om den kun handler om menneskers liv. Denne bog fejrer de dyr, som i tidens løb er gået, løbet, krøbet, svømmet og fløjet ind og ud af byen og dens historie. Nogle arter er forsvundet, mens andre er kommet til. 

I åen levede de kosmopolitiske laks og ål og forbandt Holstebro med verdenshavet. På himlen over Holstebro fløj storkene med historiens vingesus. På jorden arbejdede heste og køer hårdt for føden. Dyr blev købt og solgt på marked i Holstebro eller Ribe, Hamborg, Lübeck eller London. Og inden for i menneskenes huse levede veritable kolonier af velnæret kryb og kravl.

Holstebro er også i dag fuld af dyr – højtelskede, afskyede eller på tålt ophold. Dyrene minder os om, at vores skæbner er viklet ind i hinanden. Vi har ikke hver sin byhistorie, en for dyrene og en for menneskene. Historien er vi fælles om.

Hør Lotte Isager fortælle om bogen i podcasten "Forskerne fortæller":

Podcasten er produceret af Videnslyd.

Pressen skrev

Michael Søby, CPHCULTURE
★★★★★☆
"Bogens over 300 sider er en sand åbenbaring, fordi dens fokus er på de dyr, der i bedste fald kun har haft birolle i den danske kulturhistorie. (...) denne bog prydes af uhyre velvalgte illustrationer"

Mette Grith Sørensen, Dagbladet Holstebro
"Stærkt underholdende"

Michael Koch, Historie-online
”Det er både en underholdende, velskrevet, morsom og informativ bog med mange gode billeder og illustrationer. Selvom titlen kan lyde lidt speciel, er bogen det hele værd. Et godt bekendtskab i mange timer.”

Annette K. Nielsen, Weekendavisen
Interview: "De andre byboer"
19.12.2025

Lotte Isager, Avisen Danmark
Kronik: "Dyrenes fælles historie med mennesket"

Tilføjet til kurven

Gå til kassen